Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 12-06-2024
Porada aktualna na dzień 12-06-2024
Data publikacji: 2024-05-15

Czy można podpisać z wójtem porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego podczas kolejnego zatrudnienia

PROBLEM

Wybory na wójta odbyły się 7 kwietnia br. Ślubowanie wójta odbyło się 7 maja br., zaś zakończenie kadencji było 30 kwietnia. Stanowisko wójta objęła ponownie ta sama osoba. Czy możemy podpisać z wójtem porozumienie o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego podczas kolejnego zatrudnienia? Czy objęcie obowiązków przez wójta następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania? Jaką datę powinniśmy wpisać w świadectwie pracy?

RADA

Porozumienie takie było jak najbardziej dopuszczalne ale powinno zostać zawarte przed zakończeniem stosunku pracy. Obecnie nie ma już takiej możliwości.

UZASADNIENIE

W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Rozliczenie ekwiwalentem jest obligatoryjne (wyjątkiem jest sytuacja powstania bezpośrednio po dotychczasowym nowego stosunku pracy i uzgodnienie pomiędzy stronami, że urlop zostanie wykorzystany podczas tego kolejnego zatrudnienia), dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy. Ekwiwalent powinien zostać wypłacony w dniu zakończenia zatrudnienia (wskazuje na to również orzecznictwo sądowe).

Przepisy Kodeksu pracy przewidują bezpośrednio jeden wyjątek od obowiązku wypłaty ekwiwalentu pracownikowi, z którym kończy się stosunek pracy. Pracodawca nie jest mianowicie zobowiązany do wypłaty tego świadczenia w sytuacji, gdy obie strony stosunku pracy (pracodawca i pracownik) postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie kolejnego zatrudnienia danej osoby u tego samego pracodawcy. Aby było to możliwe konieczne jest by następny stosunek pracy powstał bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu dotychczasowego. Regulację tę można stosować nie tylko przy stosunkach pracy umownych, ale również powstałych z wyboru (wskazuje na to także PIP).

Należy jednak podkreślić, że porozumienie dotyczące przeniesienia urlopu powinno zostać zawarte przed zakończeniem stosunku pracy. Związane jest to z obowiązkiem rozliczenia urlopu i wypłaty ekwiwalentu ostatniego dnia trwania stosunku pracy.

Jak wynika z przepisów art. 29 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, po upływie kadencji wójt pełni swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta albo osobę, którą Prezes Rady Ministrów wyznaczył do pełnienia funkcji wójta. Objęcie obowiązków przez wójta następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania. Stosunek pracy wójta nie kończy się zatem z upływem kadencji ale trwa nadal.

Tak też przyjmuje się w piśmiennictwie - dzień objęcia obowiązków przez nowego wójta jest jednocześnie dniem zakończenia stosunku pracy na podstawie wyboru z dotychczasowym wójtem (por. A. Rzetecka-Gil [w:] Samorząd gminny. Sposoby ustania mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz przyczyny jego niewykonywania. Komentarz, LEX/el. 2015, art. 29, nb. II.4).

W ocenie autora odpowiedzi nie można jednak przy ponownym wyborze tej samej osoby mówić o tym, że jednego dnia (7 maja w tym przypadku) trwają dwa stosunki pracy (dotychczasowy i nowy). Należy przyjąć, że dotychczasowy uległ zakończeniu 6 maja.

Marek Rotkiewicz

prawnik specjalizujący się w prawie pracy, specjalista z zakresu kadr i zatrudnienia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00